TARİHÇE

Üniversitemizde kafeterya hizmetleri ilk olarak barakalarda başlamıştır. İlk etapta kuzineler ve birkaç gereç ile hizmete başlayan kafeteryamızın bugünkü binasının 1962 yılında inşaatına başlanmış olup, 1965 yılında ilk ünitesi olan 5240 metrekarelik bölümü hizmete girmiştir. Kafeterya mutfağı mimar Behruz ÇİNİCİ tarafından 3500 kişinin yemek yiyebileceği şekilde en ufak ayrıntılar düşünülerek hizmete sunulmuştur. ODTÜ kampusunun genişlemesine paralel olarak kafeteryada yemek yiyen kişi sayısındaki artış nedeni ile kuzineler yerine buharlı kazanlar ve fırınlar konularak mutfak işleyişi geliştirilmiştir. Bulaşıkhane ve depoların devreye girmesi ile personeli üç vardiya ile çalışan büyük bir yemek fabrikası haline gelmiştir. Tabldot yemek hizmetinin yanı sıra 1970 yılında kafeteryada ilk olarak alakart seçmeli banko açılmıştır. Daha sonra ihtiyaca göre alakart banko sayısı artırılmıştır. Bölüm kantinleri ve yurt kantinleri açılarak yiyecek ihtiyacının bütününün tek elden karşılanmasına çalışıldı. 31 bölüm ve yurt kantinimiz ile hizmet verildi. Genişleyen hizmetlerin karşılanması iyice zorlaştığından ek binaya ihtiyaç duyulmuştur.

1972 yılında ilave edilen blokla kafeterya binası 7277 metrekareye ulaşmıştır.

Yine Üniversitemizin büyüyüp gelişmesi ile birlikte kafeteryamız 1988 yılında genişletilmiştir. Daha sonra 1994 yılında tüm mutfak elden geçirilerek hemen hemen yeniden inşa edilmiş modern, sağlıklı ve ergonomik olarak hijyen kurallarına uygun 15.000 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye getirilmiştir.

Kafeterya Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışan birimler arasına 2006 yılında Sosyal Bina ve Faculty Club da eklenmiştir.

Sosyal Bina, öğretim üyeleri ve idari personele öğle yemeği hizmeti vermek üzere, 1983 yılında servise başlamıştır. Açıldığında üç kap tabldot yemek hizmeti verilirken daha sonra eklenen çeşitleri ile alakart yemek hizmetine geçmiştir.

Faculty Club, Üniversite Yönetim Kurul Kararı ile 1997 yılında Kültür Kongre Merkezi'nde hizmete başlamıştır.

Geçmişten Günümüze Yöneticilerimiz ve Görev Yaptıkları Tarihler;